Mix i mastering

Mix

Proces zwany mixem to praca, która jest wykonywana po zakończeniu nagrań wszystkich niezbędnych śladów i instrumentów. Jest to odpowiednie ustawienie kolejnych śladów poprzez ingerencję w konkretny instrument narzędziami (np eq,kompresor), tak aby odpowiednio zabrzmialy. Jest to etap, w którym wiele zależy od umiejetyności realizatora oraz narzędzi przez niego użytych. Dzięki wieloletniej pracy z dżwiękiem, posiadamy niezbędne doświadzenie oraz szereg urządzeń, które zapewnią odpowiedni poziom miksu.

Oprogramowanie na którym pracujemy jest  Cubase 11 pro – ceniony przez producentów i realizatorów na całym świecie. Dodatkowo korzystamy z urządzeń zewnętrznych (m in. focal,beyerdynamic,Focustite,rme,tl audio)i z wielu uznanych narzędzi vst (wirtualnych)renomowanych firm (waves,izotope ozone,soundtoys,native instrument). Na tym etapie nie jest wymagana obecność muzyków czy kompozytorów w studio. Wstępny mix jest wysyłany do Was w celu dokładnego odsłuchania, następnie nanosimy poprawki i sugestie przez Was nadesłane. Tutaj możemy się spotkać w studio lub pracować zdalnie, w zależności od wygody. Etap mixu kończy się wraz z zaakceptowaniem ustawienia proporcjij instrumentów, ustawienia w przestrzeni, użyciem odpowiednich efektów. Ważne żeby pamiętać –  jakość miksu wynika z jakości użytych instrumentów, ich barw i samej aranżacji utworu.

Nie wiesz od czego zacząć ? - Zadzwoń

Doradzimy w kwestiach technicznych, zaproponujemy najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.

505 – 089 – 753

Mastering

 

 

Natomiast bez względu na gatunek muzyki obowiązują pewne zasady i standarty dotyczące brzmienia. Jesteśmy tu właśnie po to żeby zasugerować i podpowiedzieć co mogłoby  być najlepsze dla danego utworu. Końcowym etapem powstawania utworu jest mastering. Jest to przygotowanie utworu pod względem głośności i kompresji do edycji.Tutaj zazwyczaj pracujemy na jednym śladzie – czyli sumie zgranej po etapie miksu.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele miejsc gdzie możemy udostępnić naszą muzykę np internet (popularne kanały do słuchania i ściągania muzyki),możemy wytłoczyć płytę cd, dać do emisji w radio czy telewizji. Wymaga to odpowiedniego przygotowania pliku zgodnie z wytycznymi . Dzięki precyzyjnym narzędziom do masteringu w tym do pomiaru głośności nagrania jesteśmy w stanie  ustawić wasz ślad pod odpowiedni nośnik. Dodatkowo przy toczeniu materiału na płycie cd służymy pomocą w celu odpowiedniego przygotowania płyty do masteringu (zrobienie obrazu płyty w formacie ddp wraz z sumą kontrolną)